Birlik Gazetesi

reklam

“Balıkesir’de icraya düşen 20 bin çiftçi var”

“Balıkesir’de icraya düşen 20 bin çiftçi var”
0
12 Mart 2020 - 9:01

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, açıklamasında çiftçinin ve hayvancılık ile uğraşan köylünün hükümetin tarım politikalarını eleştirdi.

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, 2019 yılının tarımın ve çiftçinin çöktüğü bir yıl olduğunu öne sürdü. Geçen yıl üreticilerin can çekiştiği bir yıl olduğunu belirten Sözat, günümüzde tarımın da çiftçinin de can çekiştiğini öne sürerek, “Acilen can suyu verilmesi gerekiyor” dedi. Çiftçinin borç batağında debelendiğini ifade eden Sözat, kendilerinin biz 2019 yılındaki olumsuz hava şartlarından dolayı verim ve çiftçinin gelirinin zor olacağını olmayacağını dile getirdiklerini, borçların ertelenmesi için bir takım girişimlerde bulunduklarını belirtti.

“Sonuç alınamıyor”

Başkan Sözat, borçların ertelenmesi, yeniden yapılandırılması, faizlerin de cezalarında silinmesi yönünde taleplerinin olduğunu, bunları genel merkeze bildirdiklerini anlatarak, “2019 yılı geçti herhangi bir konu bize intikal ettirilmedi” diye konuştu. Geçmişte “İklim şartlarından zarar gördüm” diyenlerin borçlarının ertelendiğini, günümüzde bu uygulamanın olmadığını anlatan Sözat, “2020 yılı kararnamesi çıktı. 2020-2021-2022 yıllarına ait olmak üzere Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri kendi şartları içerisinde çiftçilerin borçlarını 5 yıla kadar  yüzde 8 faizle taksitlendirme imkanı verdiler. Diğer kredi faizlerine mukayese edildiğinde düşük gelebilir. Ama 5 yıldır sıfır kazançla hatta zararına üretim yapan, batmış borçlanmış, bırakın yüzde 9 faizi, mevcut gübre miktarını, Çiftçi Bağ-Kur’unu ödeyemez oldu. kredileri de ödeme imkanı yok çiftçinin. Çiftçinin tarımla uğraşan vatandaşların borçlarının ertelenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Tarım kazancı çok az olan bir sektör. Zaman geliyor emeğinizin karşılığını alamıyorsunuz, zaman geliyor üretim yapamıyorsunuz” dedi.

“BAĞKUR primleri bizi fevkalade rahatsız ediyor”

Sözat, açıklamasında bir sıkıntının da BAĞKUR primlerinde yaşandığını vurgulayarak, “BAĞKUR  primleri bu yıl 900 lira. Çiftçinin 900 lirayı ödeme şansı yok. 2 ay ödemediğinde çiftçi sağlık hizmetinden yararlanamıyor. Mecburiyetten damdaki hayvanını, mahsulünü satarak sağlıktan yararlanmak için borçlarını ödüyor” diye konuştu.

“Balıkesir artık Türkiye’yi doyuran il değil”

Tarım ülkesi olan Türkiye’nin, maalesef bu ünvanını kaybettiğini, Balıkesir içinde Türkiye’yi besleyen il denildiğini, Türkiye’yi doyuran il dendiğini anımdatan Sözat, “Artık kendini doyuramaz hale geldi. Çiftçisinin borçlu olduğu bir ortamda Balıkesir Türkiye’yi doyuramaz oldu. Balıkesir’de 20 bin çiftçi, icralık durumda. Bunun için acilen tarım yapmak istiyorsak, ve tarımda  söz sahibi olacaksa, çiftçiye can suyu olacak tedbirlerin alınması, diğer faktörlerinde ele alınması gerekiyor. Çiftçi, kendini bu hale getirenlerle hesaplaşması lazım” dedi.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin